نيو نيوز

نيو نيوز

ایجاد وبلاگ رایگان

روش هاي خنك كردن منزل بدون استفاده از كولر

خنك كردن منزل بدون استفاده از كولر

براى رسيدن به اين منظور موثرترين راه اين است كه گرمايى را كه به ساختمان مى تابد، دفع و از ورود آن به خانه پيشگيرى كنيم.

 

مناسب ترين روش براى پيشگيرى از جذب حرارت و دفع گرما، انعكاس يا بازتاباندن آن است.

 

گرما از چند طريق وارد خانه مى شود كه مهمترين و عمده ترين آنها حرارت ناشى از تابش گرماى خورشيد است كه از پنجره ها و سقف وارد خانه مى شود.

 

روش هاي خنك كردن منزل بدون استفاده از كولر

 

شيشه ها

۴۰ درصد از گرماى ناخواسته از طريق پنجره ها وارد خانه مي شود. استفاده از شيشه هاي بازتاب دهنده نور يكى از راه هاى دفع اين گرما است.

 

استفاده از اين نوع شيشه روى پنجره علاوه بر خنك نگه داشتن خانه از تابش مستقيم نور خورشيد به وسايل خانه و كمرنگ شدن مبلمان، پرده ها و فرش هم جلوگيرى مى كند. انواع گوناگوني از اين شيشه با درجات مختلفى از تيرگى وجود دارد كه بايد با توجه به آب و هواى منطقه اى كه در آن زندگى مى كنيد، نوع مناسب را انتخاب كنيد.

 

اگر از پوشش هاى ثابت استفاده مى كنيد، توصيه مى شود كه پنجره هاى جنوبى را با اين گونه شيشه ها نپوشانيد تا در زمستان بتوانيد از گرماى نور خورشيد استفاده كنيد.

 

روش هاي خنك كردن منزل بدون استفاده از كولر

 

سايبان هاى داخلى و خارجى

سايبانها با جذب يا بازتاب نور خورشيد از ورود آن به خانه به ميزان قابل توجهى جلوگيرى مى كنند. نصب سايبان در هر دو سطح خارجى و داخلى پنجره مفيد است، اما سايبان هاى خارجى به اين دليل كه گرما را قبل از برخورد با پنجره دفع مى كنند، مناسبتر و موثرتر هستند.

 

نصب سايبان هاى داخلى و پرده، گرماى ناشى از تابش خورشيد را كه از طريق پنجره وارد خانه مى شود، تا ۶۵ درصد كاهش مي دهد. در حالى كه اين ميزان با نصب سايبانهاى بيرونى به ۹۵درصد مى رسد.

 

هنگام نصب سايبان بايد شرايط آب و هوايى، تعداد دفعات باز كردن پنجره و نكات ديگر را در نظر بگيريد و نوع مناسب را انتخاب كنيد. نصب سايبان براى پنجره هاى بزرگ، به ويژه پنجره هاى شرقى، غربى و جنوبى خانه نقش مهمى در خنك نگه داشتن هواى داخل خانه در ساعات گرم روز دارد.

 

توصيه مى شود در ساعات گرم روزهاى تابستان پرده ها را كنار نزنيد و شبها پنجره ها را باز كنيد تا هواى تازه در خانه جريان پيدا كند.

 

سايبان بهتر است با سطح شيشه پنجره زاويه ۴۵ درجه داشته و طول آن نيمى از ارتفاع پنجره را بپوشاند. اگر در منطقه اى زندگى مى كنيد كه زمستان هاى سرد دارد، از سايبانهايى استفاده كنيد كه قابليت نصب و برداشتن داشته باشد و بتوانيد در زمستان آنها را برداريد.

منبع:

https://www.talab.org/housekeeping/life-skills/روش-خنك-منزل-بدون-استفاده-كولر.html

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ دى ۱۳۹۹ | ۰۳:۰۲:۵۷ | رضا
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 49
بازديد ديروز : 186
بازديد كل : 18307

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان