نيو نيوز

نيو نيوز

ایجاد وبلاگ رایگان

روشهايي براي ترك عادات بد

 

منبع:

https://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/quit7-bad-habits.html

عادت هاي بد

ترك عادات بد باعث افزايش وقت و انرژي و در نتيجه رسيدن به موفقيت مي‌شود

 

ترك عادات بد باعث افزايش وقت و انرژي و در نتيجه رسيدن به موفقيت مي‌شود. همچنين اين كار تقويت جنبه‌هاي مثبت اخلاقي و پيشرفت شما را در پي خواهد  داشت.

 

تعريف عادت

عادت، الگويي فكري يا رفتاري است كه به حدي تكرار مي‌شود كه بروز آن تقريبا ناخودآگاه است. همان‌طور كه مي‌دانيد عادت‌ها مي‌توانند سودمند يا مخرب باشند.

 

يك مزيت عادت، ناخودآگاه و خودكار بودن آن است كه ما را از تمركز بر انجام آن بي‌نياز مي‌كند. عادت‌هاي خوبي مانند وقت‌شناسي يا مثبت‌انديشي بدون اينكه لازم باشد به آنها فكر كنيم، نيروي مثبتي در ما ايجاد مي‌كنند كه ما را به جلو مي‌رانند. بنابراين مي‌توانيم نيروي خود را صرف تمركز بر فعاليت‌هايي بكنيم كه به توجه ويژه‌ي ما نياز دارند.

 

از سوي ديگر، عادت‌هاي بد تأثيري وارونه دارند! ما بدون اينكه متوجه باشيم درگير اين عادت‌ها مي‌شويم و از آسيب‌هايي كه به زندگي و شغل‌مان وارد مي‌كنند غافل مي‌مانيم.

 

روش‌هايي براي غلبه بر عادت‌هاي بد

 

برنامه ريزي

بر مبناي پژوهش‌ها، داشتن برنامه‌‌اي آگاهانه به ترك عادت‌هاي بد كمك مي‌كند. اينكه بگوييد «ديگر وقتم را بي‌خود در اينترنت تلف نمي‌كنم!» كمكي نمي‌كند. بايد يك برنامه‌ي محكم داشته باشيد.

 

بهترين راه اين است كه ترك عادت‌ها را به عنوان اهداف شخصي‌تان تعريف كنيد. با اين كار مي‌توانيد با آسيب‌رسان‌ترين عادت‌ها شروع كنيد و پيشرفت‌تان را پيوسته در نظر داشته باشيد.

 

پس از تهيه‌ي برنامه، گام‌ها و موارد ضروري را به فهرست كارهاي پيشِ رو يا برنامه‌ي عملياتي‌تان اضافه كنيد تا اقداماتي را كه مي‌خواهيد انجام دهيد فراموش نكنيد.

 

آگاه باشيد 

اين را بخاطر بسپاريد كه تصميم به ترك يك عادت بد هميشه كافي نيست. در حقيقت براي تغيير عادت يا رفتار شما نياز به خودآگاهي داريد. به اين معني كه از عادت خود آگاه باشيد. دانستن انگيزه ها يا عواملي كه موجب اين رفتارهاي بد شده و كنترل احساساتي كه پس از اين عوامل ظاهر مي شوند از نكاتي مهمي است كه بايد آن را رعايت كنيد. درك و تشخيص كامل داشتن از عوامل، احساسات و واكنش هاي دائمي كه در پي آن است به شما اين امكان را مي دهد تا خودتان را پيدا كنيد و دوباره واكنشتان را به سمتي ديگر سوق دهيد.

 

كار را پيچيده نكنيد

تلاش نكنيد كه در آن واحد بيش از يك عادت را ترك كنيد. از مقدار كم و عادت‌هايي كه ترك كردن آن‌ها ساده‌تر است شروع كنيد. صرف‌نظر از اينكه چه هدف بزرگي داريد، يك ليست از اهداف كوچك‌تر و آسان‌تر براي خود تهيه كنيد و هر دفعه سراغ يكي از موارد ليست برويد. بعد از اينكه يكي از عادات ليست را به‌طور كامل ترك كرديد، سراغ مورد بعدي برويد. بعد از مدتي مشاهده خواهيد كرد كه ديگر هيچ موردي در ليست شما باقي نمانده است.

 

عادت هاي بد

تلاش نكنيد كه در آن واحد بيش از يك عادت را ترك كنيد

 

به خود يادآوري كنيد 

عادت هاي زندگي هميشه توسط تكرار برخي رفتارها ايجاد مي شوند. بنابراين اگر مي خواهيد عادات بد خود را تغيير دهيد، بايد عادت و رفتارهاي جديد خود را يادآور شويد و آن ها را فراموش نكنيد. در واقع به اين تغيير سبك جديد زندگي خود پايبند باشيد. بنابراين اين رفتارها و عادات جديدي كه قصد انجام آن ها را داريد روي برگه اي يادداشت كنيد و آن را جايي بگذاريد كه قابل رويت باشد يا از خانواده خود بخواهيد آنها را به شما يادآوري كنند.

گفتني است، ترك عادت هاي بد هميشه دشوار است اما هرگز نااميد نشويد و تلاش خود را ادامه دهيد. هر عادت بدي داريد باز هم خودتان را در حالت غلبه بر آن تجسم كنيد و از موفقيت خود لذت ببريد. خودتان را هميشه با يك هويت جديد و اصلاح شده ببينيد. 

 

موانع ترك عادات بد را از بين ببريد.

يكي از بهترين راه هاي جايگزيني عادات خوب به جاي عادت هاي بد، از بين بردن موانع است. براي مثال، اگر عادت داريد در جمع همكاران در هنگام صرف ناهار، از ديگران غيبت كنيد، مي توانيد تا زمان برطرف شدن اين عادت بد، ناهار خود را در محلي ديگر و به صورت انفرادي صرف كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۱:۲۷ | رضا
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 31
بازديد ديروز : 186
بازديد كل : 18289

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان